MİCROCOR EKG CİHAZI

Hastaya bağlı elektrodlardan EKG sinyallerini alarak yükseltir ve sayısallaştırır ve bu veriyi kablosuz olarak, bilgisayara takılı olan USB Çubuğu yolu ile bilgisayar yazılımına iletir. 2 adet AA boyutlarında her türlü (Alkali, NiCd, NiMH veya çinko) pille çalışır. Cihaz taşınırken, USB Adaptörü cihazın arkasındaki yuvasına yerleştirilebilir.

Küçük/Hafif Tasarım

MicroCOR EKG Cihazının toplam taşıma ağırlığı (cihaz+kablo) toplam 220 gramdır. Cihaz boyutları 8,5sm x 8,7sm x 2,3sm dir. Kabloları , standart EKG kablosuna göre çok daha hafif ve küçüktür. Bu özellikler sayesinde her yere taşınması kolaydır. Kabloları ile beraber rahatlıkla notebook çantasının yan cebine, evrak çantasına, araçların torpido gözüne, hatta ceket veya mont cebine sığabilir. Böylece, EKG kaydı, sadece muayenehanede değil, yakında bir bilgisayarın bulunan her yerde yapılabiir.

Kablosuz İletişim

MicroCOR EKG Cihazı, hastaya bağlı elektrodlardan alıp sayısallaştırdığı EKG verisini yakınındaki bilgisayara takılan USB Adaptörüne kablosuz olarak aktarır. Sayısal kablosuz iletişimi sebebiyle verinin bozulma, değişme riski yoktur. USB Adaptörü,  kullanılmadığında cihazın arkasındaki yuvasında saklanabilir.

Kablosuz iletişim sayesinde;

Elektriksel güvenlik amaçlı topraklama gerekmez, çünkü elektrik çarpma riski sıfırdır.
EKG kaydı yapılacak hasta ile  bilgisayarın yanyana getirilmesi gerekmez. Hasta EKG kaydı sırasında diğer bir odada yatabilir,  geçici olarak hareket etmesi gerektiğinde kabloları çıkarmadan, EKG cihazını da yanına alabilir. Bu mesafe ve hareket serbestliği, psikolojik olarak ta rahatlatıcı olacaktır.

Akıllı Güç Yönetimi

MicroCOR EKG Cihazı 2 adet AA Alkali pil ile 40 saatten daha uzun süre, sürekli EKG kaydı yapabilir.  Bu da normal şartlarda binlerce EKG çekimi demektir. Pilleri bu kadar uzun süre güvenle kullanabilmek için cihazın yazılımı çeşitli önlemler alır:

EKG Cihazı, açıldıktan sonra, EKG kaydı yapılmadığı süre boyunca, kısmen uykuya dalarak güç tüketimini en aza indirir.
Belirli bir süre içinde EKG kaydı başlatılmaz ya da durdurulmazsa, cihaz kendisini otomatik olarak kapatarak, kullanıcı unutkanlığından kaynaklanan gereksiz pil harcamasını engeller.
Bilgisayar Yazılımı kapatıldığında (istenirse) EKG Cihazı da kendisini otomatik olarak kapatır.

Pil gerilimi sağlıklı EKG kaydını etkileyebilecek seviyeye düştüğünde, cihaz yazılımı, EKG kaydını otomatik olarak durdurur ve kullanıcıyı uyarır, bu sebeple pil seviyesinin EKG kalitesini etkileme riski yoktur.